מחשבון מע"מ לחישוב מס ערך מוסף בצורה קלה ומהירה

הזינו כאן את הסכום לפני מע"מ

בכל פעם כשאנחנו עוסקים עסקה, בין אם הוא המשווקים, נותני השירות ובין אם אנחנו הלקוחות, הצרכנים, אזי כחלק מחשבון העסקה עלינו לכלול את מס ערך מוסף, או בשם שאנחנו מכירים אותו, מע"מ. 

במאמר זה אנחנו נסביר, מה זה בדיוק מע"מ, כיצד הוא נוצר ולשם מה, כיצד מחשבים אותו ומה זה מחשבון מע"מ. המאמר נועד לשרת אתכם גם על מנת שתוכלו לקבל מידע כללי על הנשוא וגם על מנת שתדעו בדיוק איך לחשב וכיצד להשתמש במחשבון מע"מ בפועל. 

מה זה מע"מ ולשם מה הוא נוצר

ההגדרה של מ"מ, הוא למעשה מס שמוטל על הצריכה. במגוון רחב של מדינות הוא נוהג, כאשר הראשונה אשר הנהיגה אותו היתה צרפת, לאחר מכן החלו להנהיג אותו מדינות אירופאיות נוספות, כולל גם ישראל. 

בכל מדינה שיעור המע"מ הוא שונה, כאשר בישראל הוא נמצא כיום על רף של 17 אחוז. יש להדגיש, מספר נקודות בהקשר זה:

ראשית, המס הוא אחיד. להבדיל ממס הכנסה שהוא מתבסס על מדרגות על פי שכר, הרי שמע"מ הוא מס אחיד שכול אחד משלם אותו דבר, וכן מדובר על מס דומה, על כל מוצר. 

שנית, האחוז יכול להשתנות על פי צרכי המדינה. למשל, אם יש גרעון ומצב כלכלי לא טוב, המדינה תבחן האם משתלם לה לעלות מע"מ בשביל להכניס עוד כסף לקופות המדינה, או להוריד, על מנת לעודד אזרחים לבצע יותר עסקאות. 

שלישית, ישנם מוצרים עליהם אין מע"מ, למשל, מוצרי מזון מסוים. ההסבר לכך שמדובר במוצרי צריכה בסיסיים. כמו כן, על עבודות מסוימות לא נהוג לקחת מע"מ, לדוגמא, שיעורים פרטיים, טיפולים רפואיים ועוד. כמו כן, המדינה יכולה לקבוע שהיא איננה גובה מע"מ על שירותים או מוצרים שהיא מבקשת לעודד את ייצורם וצריכתם, שווקים בהם התחרות היא קשה והיא איננה מעוניינת לפגוע ביצרנים ובמשווקים, וכן, היא יכולה לקבוע אזורים מסוימים בהם היא לא גובה מע"מ, גם בשביל להקל על התושבים וגם בשביל לעודד תיירות. כך למשל, בישראל, לא משלמים מע"מ באילת. 

ארבע, לא כל עסק צריך לשלם מע"מ. רק עסקים מורשים, כאלה שעברו משלב פטור לשלב המורשה. אלה מוציאות חשבוניות עם תשלום מע"מ על סכום העסקה. המעבר לשלב עוסק מורשה, נקבע על פי מחזור הכסף השנתי שהעסק מכניס בשנה. 

מן הסתם, את שיעור המס קובע משרד האוצר, יש מקרים בהם השיעור איננו משתנה במשך שנים רבות.  

מה ההבדל בין מע"מ למס הכנסה וכיצד גובים אותו

בעיקרון שני ההבדלים המהותיים בין מע"מ למס הכנסה הם, שהמע"מ הוא קבוע כאמור, איננו משתנה, לעומת מס הכנסה שהוא דיפרנציאלי, כלומר נקבע על פי מדרגות שכר. 

ההבדל השני הוא, המע"מ נגבה על היצרן, מעניק השירות, והוא מעביר אותו למדינה, כאשר מנגד הוא יכול להזדכות עליו דרך החזר מס תשומות, כלומר, דרך הוצאות שהוא מבצע ומשלם עליהן מע"מ. 

למשל, נגר שמתעסק בייצור רהיטים גובה מהלקוחות שלו מע"מ בסך 17 אחוז. את הכסף הוא מעבר למדינה בדמות תשלומי מע"מ מדי חודש או חודשיים. כאשר במקביל הוא מעביר את כל הקבלות על ההוצאות שהוא ביצע לצורך עבודתו, בין אם מדובר ברכישת ציוד או דברים אחרים. כך נעשה חישוב בין ההוצאות להכנסות, ואז נקבע כמה עליו לשלם. 

מחשבון מעמ

ברמת העיקרון, הדרך הפופולארית ביותר לשלם מע"מ היא על ידי חישוב כל ההכנסות אל מול ההוצאות, מאחר וזו הדרך הנוחה והפשוטה ביותר. אך אפשר גם לחשב ולשלם מע"מ, על ידי החזר על תשומות בשלבים מוקדמים, כלומר, משלמים מע"מ וניתן לקבל זיכוי על מה לקוחות שילמו בשלבים מוקדמים בתהליך הייצור. אפשרות נוסף, היא לשלם מה שמכונה "מע"מ פיננסי" על שכר ותזרים יציאת הון. 

הסיבה שהמדינה איננה גובה בעצמה את המע"מ אלא מחייבת את המקומות העבודה, היצרנים והמשווקים, להיות "גובי המס" מטעמה היא, כך יש להם אינטרס למכור כמה שיותר ומצד שני, הם יכולים להזדכות על המס. יש עם זה לעיתים בעיות, מאחר ולא פעם ספקים צריכים לשלם מע"מ, עוד לפני שהם קיבלו תשלום על עבודתם.

מה זה מחשבון מע"מ ומדוע משתלם להשתמש בו

כאמור, על כל עסקה אנחנו צריכים לדרוש 17 אחוז מע"מ. על מנת לא לטעות בחישוב הסכום, שהוא איננו עגול, גם כאשר מדובר על הסכום בשקלים או במטבעות אחרים, הרי מומלץ להיעזר במחשבון שיאפשר לנו לחשב כמה עלינו לשלם. 

השיטה היא מאוד פשוטה, אנחנו מציינים את סכום העסקה, והמחשבון כבר מחשב עבורנו מה הסכום הכולל, קרי עם המע"מ. דרך מחשבון כזה, אנחנו יכולים לדעת גם כמה זה סכום המע"מ בנפרד. 

צריך להדגיש, לפני סיום, היום כשאנחנו משתמשים בחשבוניות דיגיטליות, הרי שהתוכנה מחשבת עבורנו את הסכום אוטומטית, במידה ואנחנו עוסק מורשה ומבקשים להוציא ללקוחות שלנו חשבונית מס קבלה, שזו החשבונית המתאימה לעסקים מהסוג שלנו.