הנחה בארנונה לנכים: כל מה שתצטרכו לדעת לפני הגשת בקשה

באופן טבעי, המדינה בכלל ורשויות מקומיות בפרט, מחפשות דרכים שונות כיצד להקל על אנשים נכים, בין אם מלידה, בין אם כתוצאה ממחלה, תאונת דרכים, מלחמה או כל סיבה אחרת. בין היתר, הניסיון בא לידי ביטוי בהיבטים כלכליים שונים. זאת מתוך הבנה, שאדם נכה איננו בהכרח יכול להתפרנס כמו אדם שלא מתמודד עם נכות, וכן יש לו יותר הוצאות מסוגים שונים. 

אחת הדרכים להקל על נכים, היא באמצעות הנחה בארנונה, בין אם זה בהיבט פרטי ובין אם זה בהיבטים אחרים, קרי מסחריים. במאמר זה אנחנו נסביר איך זה מתבצע, מי יכול לקבל את ההנחה וכיצד. 

לפני כן, נסביר בקצרה מדוע הנחה בארנונה היא דבר מהותי. למעשה, ארנונה היא ההוצאה הגבוהה ביותר שאנחנו מבצעים על נכס, מלבד שכירות או משכנתא, מדובר על מאות ואלפי שקלים בחודש (תלוי במיקום המבנה ובגודל שלו). השפעה של הוצאה זו על חשבון ההוצאות היא משמעותית. להבדיל משכירות או משכנתא, אזי שכאן המדינה דרך הרשות המקומית יכולה להשפיע על ההוצאה ולספק הקלות למי שהיא רוצה, למשל אנשים נכים. 

חשוב לומר, שבמקרים מסוימים יש גם היגיון מעשי בדבר. למשל, אדם משלם ארנונה על המבנה שלו וכן על יחס מסוים בחללים המשותפים של המבנה. אנשים נכים, לא תמיד יכולים להשתמש בכל החללים המשותפים ולכן אין סיבה מעשית שהם ישלמו עליהם. 

איך זה ההנחה לנכים בארנונה מתבצעת בפועל?

צריך לומר, לא בכל מקרה הרשות המקומית מחויבת לתת הנחה לנכים בארנונה וכן סוג ההנחה איננה אחידה. אנחנו יכולים לראות שישנן רמות שונות של הנחות אשר מקבלים אנשים המתמודדים עם נכויות שונות. 

למשל, אנשים מקבלים קצת זיקנה לנכסה או קצבת נכות מעבודה עם השלמת הכנסה, נהנים מ-100 אחוז הנחה לשטח של עד 100 מ"ר. זו הנחת חובה ואי אפשר לערער עליה. 

אנשים שיש להם 75 אחוז נכות כללית ומעלה, מקבלים עד שמונים אחוז הנחה. מי שיש לו נכות רפואית או מוגבלות בניידות בשיעור של 90 אחוז ומעלה, מקבלים עד 40 אחוז הנחה. הורים לילדים נכים, מקבלים עד 33 אחוז הנחה, לשטח של עד 100 מ"ר, כל עוד הילד מתגורר איתם. 

כמו כן, זכאים להנחות נכי מלחמה בנאצים, נכי צה"ל, נכי פעולות איבה, מקבלי תגמולים על פי חוק המשטרה או חוק שירות בתי הסוהר, ניצולי שואה ואסירי ציון נכים. קבוצות אלו מקבלות עד 66.6 אחוז הנחה. כאשר ישנן מגבלות הקשורות לאופי השטח. זה מתייחס בעיקרון לדירות עד 70 מ"ר בהן מתגוררים 4 אנשים ומעלה או דירות של עד 90 מ"ר בהן מתגוררים 5 אנשים ומעלה. 

כאמור, במקרים מסוימים אפשר לקבל גם הנחה על מבנים עסקיים ולא רק פרטיים, אך זה כבר תלוי בהחלטה של הרשות המקומית. לה כמובן יש אינטרס לספק את ההנחה, בשביל לאפשר לאנשים המתמודדים עם נכויות, להחזיק בתי עסק ולעבוד באופן עצמאי. 

כיצד אפשר לקבל הנחות ארנונה?

בשביל לקבל הנחת ארנונה לנכים, יש כמובן להחזיק בבית את כל המסמכים הרלוונטיים המלמדים על מהות הנכות, אחוז הנכות כפי שנקבעה על ידי ביטוח לאומי  ועל ידי ועדות רפואיות של משרד הבריאות (בפרט זה נכון כשמדובר על נכות רפואית, נכות הקשורה לניידות). בעיקרון אפשר להשתמש במסמכים אשר הוצאו בעקבות ועדות רפואיות לנכות מעבודה, נכות כללית או לצורך פטור ממס הכנסה. חשוב שהמסמכים יהיו מעודכנים ומאושרים, על מנת שלא יהיה צורך לחזור על כל התהליך שוב. 

לאחר מכן, יש לפנות אל אגף גביית ארנונה ברשות המקומית, למלא טפסים ולהגיש אותם לצורך בקשת הנחה. ישנן עיריות המאפשרות לבצע את כל התהליך דרך אתר האינטרנט שלהן. במקרים אחרים, צריך לברר האם יש להגיע פיזית או ניתן לבצע זאת באופנים אחרים. 

יש לציין, במקרים שלא הוגשה בקשה והתשלום נעשה על פי הסכום המלא, אזי שאפשר להגיש גם בקשה להנחה רטרואקטיבית, לפחות בחלק מהרשויות המקומיות, על פי תנאי הרשות. במידה ואין הסכמה מצידה, לא על הנחה במקור ולא על הנחה רטרואקטיבית, אזי שניתן לערער על ההחלטה, בין אם זה מול גזבר הרשות ובין אם זה מול גורמים אחרים. 

מעוניינים לחשב את ההנחה שמגיעה לכם בארנונה? אנחנו מזמינים אתכם לחשב אותה במחשבון ההנחה שלנו

במי אפשר להיעזר לצורך קבלת הנחה?

ישנם אנשים המתמודדים עם נכויות שונות, אך הם יכולים לפעול באופן עצמאי ולכן אין שום בעיה מבחינתם לפעול מול הרשות המקומית בכוחות עצמם, ללא עזרה מגורמים חיצוניים. 

אך מאחר ומדובר בתהליך לא פשוט לפעמים, בירוקראטי ומסורבל, במיוחד עבור אנשים שמתמודדים עם נכויות שונות, בפרט מוגבלות בניידות, אזי מומלץ מאוד להיעזר בגורמים חיצוניים שיבצעו עבורם את התהליך. אפשר להשתמש בבני משפחה או בחברה מקצועית שתבצע את התהליך. לשם כך יש לספק לה את כל המסמכים הרלוונטיים, יש לספק לה ייפוי כוח ולוודא כמובן שהיא מבצעת אותו על פי החוק. 

מיותר לציין ובכל זאת, בשביל לקבל הנחה בארנונה, אזי שחייבים להיות רשומים כדיירי היישוב. כלומר, אדם לא יכול לבקש הנחה בארנונה אם הוא לא רשום כתושב המקום. לכן, אם אדם מסוים, נניח רוכש נכס בעיר מסוימת, זה לא מספיק בשביל שהוא ייהנה מהנחה אלא הוא צריך להיות רשום כתושב היישוב ולעמוד בתנאים שלו. אם הוא מתגורר בנכס אחר, אזי שהוא יכול לדרוש שם הנחה ולא בשום נכס אחר. 

לגבי אנשים ששוכרים נכסים, אז מאחר והם רשומים בישוב ומשלמים ארנונה על הנכס, אזי שהם זכאים לקבל הנחה על פי תנאי הרשות המקומית. ההנחה מיועדת כמובן למי שמשלם את הארנונה ולא בהכרח לבעל הנכס, אשר איננו משתמש בו ולא משלם את המסים עבורו.