ODT לבתי ספר, חברות וארגונים

לא מעט ארגונים, עמותות, וועדי עובדים, וכן בתי ספר, תנועות נוער, קייטנות וגורמים אחרים מחפשים דרכים וכלים כיצד לספק חוויה ייחודיות אשר משלבות בתוכן, גם עבודה קבוצתית, גם יצירתיות, אתגרי חשיבה, וכן הנאה וחוויה שיוצרים כיף באופן כללי. 

אחת הדרכים לחבר את כל הנקודות הנ"ל, היא באמצעות פעילות ODT (OUT DOOR TRAINING). סט פעילויות שצובר תאוצה בשנים האחרונות באופנים שונים, כאמור עבור קבוצות שונות ומגוונות של אנשים, עם מאפיינים דומים או שונים. 

מה זה ODT?

הרעיון של פעילות ODT היא לייצר מפגשים בין קבוצות של אנשים, בקונטקסט מסוים, בשטח, לא בתוך מבנה מסוים, גם לא באזור הנוחות של אותו גורם. למשל, אם מדובר על פעילות שמיועדת לאנשים במקום עבודה, אז היא לא תיערך במבנה בו הם עובדים אלא באזור אחר. 

המטרה היא לייצר פעילות משותפת, בה כל חברי הקבוצה יצטרכו לעבוד ביחד, בין אם זה כולם ביחד ובין אם זה אומר שבתוך הקבוצה הם יצטרכו להתחלק לקבוצות קטנות יותר.

הם יעבדו ביחד על אתגרים מעוררי מחשבה, ייחודיים, דברים שיאפשרו להם גם להתגבש, גם לגלות יצירתיות, מחשבה חדשה ורעננה ועוד. 

פעילות ODT, משלבת בתוכה לא רק אתגר מחשבתי ייחודי אלא היא גם משלבת אלמנטים של כיף וחוויה. הפעילויות יכולות לשלב גם משחקים והפעלות מעשיים וגם משחקים והפעלות מחשבתיים.

חשוב להדגיש, זה שונה מפעילות רגילה של יום כיף או יום גיבוש לעובדים, בין אם זה בגלל שהפעילות איננה מחייבת אתגר פיזי, וכן היא יכולה להכיל מגוון פעילויות במקום אחד. 

איזה תוכן פעילות ODT אפשר לייצר

כאמור, ניתן למצוא הרבה פעילויות ואתגרים מסוגים שונים. החל מפעילות גיבוש אתגרי ברמה שמתאימה לכלל המשתתפים, פעילויות שמעוררות שיתופי פעולה בין החברים, פעילויות שמעמידות בעיות שונות במרכז ויש צורך לפתור אותן, דיונים חברתיים עמוקים ורציניים ועוד. 

כל קבוצה, חברה, שמארגנת סדנאות ODT, צריכה גם למצוא את הייחוד שלה ביחס לקבוצות וחברות אחרות, וגם להתאים את עצמה לקהל המשתתפים. אין היגיון להציע פעילויות מסוימות שמתאימות למבוגרים לקהל של ילדים ולהיפך.

זה צריך להתאים לקהל היעד, על מנת שהם באמת יוכלו לבצע אותה וכן יוכלו להפיק ממנה תועלת מרבית. 

כאן המקום לציין, אפשר לייצר תחנות ייחודיות בפעילות, כמו למשל אתגרים מעוררי חשיבה בנושאים תורניים, חידות ורמזים שמצריכים חשיבה, וכן דברים יותר פשוטים, קלילים ומשוחררים שלא דורשים חשיבה מאומצת. זה תלוי בדרישה של מזמיני השירות. 

למי יכולה להתאים פעילות ODT 

כמו שציינו, פעילות ODT  יכולה להתאים למגוון רחב של קבוצות ואנשים על פי הצורך. אפשר להתחיל ולהשתמש בשירות זה כבר בקרב ילדים בכיתות ג' ומעלה, חטיבות ביניים ותיכונים, חוגים, תנועות נוער וקייטנות.

כמו כן אפשר להשתמש בשירות זה במסגרת ימי כיף וגיבוש בעבודה, הרצאות וסדנאות למורים, מרצים וגורמים אחרים, וועדי עובדים, ארגונים ועמותות ועוד. 

כמו כן, משפחות אשר מעוניינות לייצר אירועים ייחודים, יוצאי דופן אפשר להשתמש בשירות ODT על מנת לייצר אירוע כיפי, מאתגר ומהנה. בדומה לאירועים שמיועדים לקהלים אחרים, גם במקרה של משפחות חשוב שהאירוע יותאם לצרכים, לגיל ולאופי של המשתתפים באירוע. 

זה יכול להיות רעיון טוב לארגן פעילות ODT למשפחה בחופשת הקיץ, בימי הולדת או אירועים משמחים אחרים, או כשאורחים מחו"ל מגיעים ורוצים לשלב אותם בפעילות ייחודית שקשורה למדינת ישראל ולהיסטוריה שלה. 

איך בוחרים פעילות ODT בצורה נכונה

על מנת לבחור פעילות ODT  בצורה נכונה, זה לא מספיק רק לבחון את סוג הפעילות ואת מידת ההתאמה שלה למשתתפים באירוע. יש לבחון גם אלמנטים נוספים. 

למשל, יהיה נכון לבחון עד כמה החברה שאחראית על התכנון של הפעילות, מתמחה בכך, עד כמה היא מקצועית ורצינית, איזה ניסיון יש לה בתחום וכן איפה בדיוק היא מבצעת את הפעילות ובאילו תנאים. 

כמו כן, יהיה נכון לבחון עד כמה הפעילות במבנה שלה, יכול להתאים לאירוע כולו. למשל, אם בוחרים לשלב פעילות מסוג זה ביום כיף או יום גיבוש, צריך לראות איך היא משתלבת, כמה זמן זה לוקח ואיך אפשר לשלב אלמנטים נוספים, אם יש צורך בכך. 

מה המטרות שלנו בפעילות זו

על פניו התשובה היא פשוטה. המטרה שלנו היא לייצר חוויה נעימה, חוויה מיוחדת, כיפית, בלתי נשכחת לכל המשתתפים. אך זה מעבר לכך.

הרבה פעמים יש כוונה להשיג מטרות ספציפיות. למשל, אנחנו מאוד נרצה שפעילות מסוג זה, תגרום למשתתפים לחשוב בצורה אחרת, להיות יותר יצירתיים, לדעת לעבוד אחד עם השני, לקבל כלים שיכולים לעזור להם גם במקומות אחרים. 

כמובן שזה תלוי בסוג האנשים, בגיל, ובכלים שעומדים לרשותם. לכן אנחנו גם צריכים להתאים את הפעילות והכלים שלה למשתתפים. יחד עם זאת, אם אנחנו נדע, ביחד עם צוות החברה, לבנות פעילות ODT   בצורה נכונה, אין ספק שנוכל לייצר מענה שלם וכולל למשתתפים. 

Table of Contents