הנחה בארנונה: איך אפשר לקבל הנחה בארנונה ומי זכאי לה? 

אחת ההוצאות המשמעויות ביותר על כל משק בית בישראל, היא הוצאה על תשלום ארנונה עבור הנכס. מדובר על מס שצריך לשלם לרשות המקומית, בין אם זה עבור נכס מגורים ובין אם זה עבור נכס עסקי. התשלום למעשה מיועד לשירותים שונים שהרשות המקומית מספקת לתושבים. 

עלות הארנונה משתנה בהתאם לסוג הנכס, גודל והאיזור בו הוא מוצב. כלומר, אין תשלום ארנונה אחיד על כל התושבים אלא מדובר בתשלום שנקבע על פי מדרג ופרמטרים שונים שהרשות המקומית קובעת.

התשלום נעשה פעם בחודשיים, כאשר ישנן רשויות מקומיות המאפשרות לשלם את התשלום שנה מראש במחיר מוזל. חשוב לציין, מי שמשלם את הארנונה הוא מי שמשתמש בנכס ולא בהכרח בעל הנכס. 

מלבד העובדה שעלות הארנונה נקבעת על פי סוג, גודל והאזור בו ממוקם הנכס, אזי שאפשר גם ליהנות מהרבה מאוד הנחות בהוצאות על ארנונה. כלומר, גם אחרי שנקבע המחיר שצריך לשלם עבור הארנונה, עדיין אפשר לבדוק האם זכאים לקבל הנחה על פי התנאים שקבעה המדינה או הרשות המקומית באופן ספציפי. במקרה כזה, אפשר יהיה ליהנות מעלות נמוכה יותר. 

מי זכאי להנחות בארנונה

ממשלת ישראל והרשויות המקומיות, קבעו מי זכאי לקבל הנחה בארנונה על פי מאפיינים שונים. לפני שנציג את הנתונים, חשוב לומר, לא בכל מקרה מדובר על הנחת חובה. כלומר, ישנם מקרים בהם הרשות המקומית יכולה להחליט האם היא מעניקה הנחה או לא. לעומת זאת, ישנם מקרים בהם המדינה מחייבת את הרשויות המקומיות לספק הנחות לאוכלוסיות מסוימות. 

הנחה בארנונה לבעלי הכנסות נמוכות

אחת הדוגמאות הקלאסיות להנחה בארנונה, היא בקרב בעלי הכנסות נמוכות. מדובר על הנחה שניתנת על פי מבחן הכנסה ברוטו, כאשר אפשר לבדוק גם מקורות הכנסה נוספים במידה ויש, וכן את האופי הסטטוס המשפחתי של מגיש הבקשה (רווק, גרוש, נשוי עם ילדים, משפחיה אומנת וכדומה). 

בחישוב של מבחני הכנסה, בדרך כלל, לא נהוג להכליל תשלומים הניתנים בגין שירות מילואים, דמי שכירות עבור נכס, קצבאות (ילדים, זקנה, שאירים או גמלת ילד נכה) ומענקים שונים. 

לא כל הרשויות מחויבות לתת הנחה שכזו, וכן לא כל הרשויות לקבוע הנחה על בסיס מבחן הכנסה. 

בעיקרון ההנחות ניתנות על פי מספר נפשות, הכנסה חודשית נטו, כאשר שיעור ההנחה יכול לנוע בין עשרים אחוז לשמונים ותשעים אחוז במשפחות עם 8-9 נפשות ומעלה. 

הנחה בארנונה לנכים

המדינה קבעה שעל רשויות מקומיות לספק הנחה בארנונה לאנשים המתמודדים עם נכויות שונות. בין אם מדובר בנכות מולדת, נכות כתוצאה מפציעה במלחמה, מחלה, תאונה, חבלה או כל סיבה אחרת. גובה ההנחה נקבעת על פי סוג הנכות והשפעתה וכן על פי אחוז הנכות כפי שהיא נקבעה על ידי ועדות רפואיות של ביטוח לאומי או משרד הבריאות. 

ההבדלים בהנחות נקבעים, בין היתר, מגודל הדירה וכן ממספר הנפשות, וכאמור מסיבת הנכות והאחוז שנקבע. ככל שהאחוז גבוה יותר, אז כך ההנחה תהיה גבוהה יותר, כאשר במקרים מסוימים, כמו למשל נכים המקבלים קצבת זיקנה לנכות או קצבת נכות מעבודה, זכאים למאה אחוז הנחה בנכסים בשטח של עד 100 מ"ר. 

הנחה בארנונה לאזרחים ותיקים

אזרח ותיק, קרי מבוגר, זכאי לקבל הנחה בארנונה של 30 אחוז על שטח דירה של עד 100 מ"ר, זאת בהתאם למבחן הכנסה שעליו לעבור. אם בנכס מתגוררים שני אזרחים ותיקים ומעלה (קרי זוג או משפחה), אזי שיש לוודא שההכנסה המשותפת שלהם לא עובר את קו 150 אחוז מהכנסה ממוצעת במשק. צריך לציין, גובה ההנחה יכול להשתנות במידה ומקבלים השלמת הכנסה או קצבת נכות. 

הנחה לנכי מלחמה בנאצים וניצולי שואה – מדובר על הנחה שמשתנה בהתאם לשטח הנכס וכן בהתאם לגודל למספר האנשים שמתגוררים בו. בעיקרון מדובר על הנחה בסך 66 אחוז ולא הנחה מלאה. 

הנחה למקבלי קצבת סיעוד – מי שזכאי לגמלת סיעוד מקבל הנחה של 70 אחוז בתשלום הארנונה, לא משנה מה סדר הגודל של הנכס. 

הנחה בארנונה לעיוורים

מי שיש לו תעודת עיוור מקבל הנחה בסדר גודל של 90 אחוז מגובה הארנונה. 

נפגע פעולות איבה, נכי צה"ל ומשפחות שכולות – כל הקבוצות הנ"ל מקבלים הנחה של 66 אחוז עבור נכסים בגודל 70 מ"ר ובהתאם לכמות הנפשות בנכס. 

איך מקבלים זכאות בהנחה ומה צריך בשביל זה?

כפי שציינו, לא בכל המקרים הרשות המקומית מחויבת לתת הנחה בארנונה. ישנם מקרים רבים בהם היא יכולה להחליט בעצמה האם לתת הנחה ובאיזה סדר גודל מדובר. ישנם מקרים, למשל הנחה לנכים ובמקרים אחרים בהם המדינה קבעה שזו חובה ולכן הרשויות המקומיות לא יכולות לדחות בקשות או לבטל אותן. לעומת זאת, היכן שהמדינה כוונה שלא מדובר בהנחת חובה, הרי שהרשות המקומית יכולה להחליט האם לתת את ההנחה או לא. 

לשם כך, יש לבדוק תחילה באגף הארנונה של הרשות המקומית, מי זכאי לקבל ובאילו תנאים. יש לציין, גם אם הרשות המקומית מחליטה שלא לתת הנחה, בין אם זה בגלל שלא עומדים בתנאים ובין אם זה בגלל שלא מוטלת עליה החובה, הרי שאפשר תמיד לערער על התשובה, בין אם זה ברשות עצמה ובין אם זה במוסדות משפטיים שונים. 

בשביל להגיש בקשה לקבלת הנחה בארנונה, יש לבחון מה הרשות המקומית מבקשת ויש להציג את כל המסמכים הרלוונטיים. למשל, אם מבקשים להגיש בקשה על רקע נכות, אזי שיש להגיש את המסמכים המלמדים שאכן אנו מתמודדים עם נכות מסוימת ונקבעו לו אחוזי נכות שעומדים בתנאים  של הרשות המקומית או המדינה בשביל לקבל הנחה. כמובן שכל מקרה לגופו. 

ישנן רשויות מקומיות שמחייבות להגיע אליהן פיזית לצורך הגשת בקשה, לעומת זאת, ישנן רשויות מקומיות המאפשרות לבצע את ההליך דרך האינטרנט. במקרים מסוימים אפשר לבצע אותו לבד, במקרים שאי אפשר, אזי שניתן לבצע אותו דרך בני משפחה או אנשי מקצוע שמתמחים בכך, באמצעות יפוי כוח. 

חשוב מאוד לבצע את התהליך כמה שיותר מהר, על מנת שלא יהיה צורך לשלם מחיר מלא על הארנונה. יחד עם זאת, חשוב לומר, שברוב המקרים מקבלים החזר רטרואקטיבי על תשלומי ארנונה קודמים. כלומר, אם שילמנו מחיר מלא שלא לצורך, אזי אחרי שתתקבל הבקשה שלנו, נוכל לקבל החזר על כל מה ששילמנו בהתאם לתנאים. 

לפני סיום, חשוב לציין, יש לבצע את התהליך בצורה מסודרת וכמה שיותר מהר, ואסור לשכוח שבשביל לקבל הנחה בארנונה אזי שאנחנו צריכים להיות רשומים במרשם האוכלוסיין ביישוב בו אנחנו מגישים את הבקשה. כמו כן, אין משמעות לשאלה אם אנחנו בעלי הנכס או שוכרים אותו. כל עוד אנחנו אלה שמשלמים את הארנונה, אזי שאנחנו זכאים להנחה ולא שום גורם אחר. כמובן שאם נחליט לעבור לנכס אחר ביישוב, ההנחה אמורה לעבור איתנו ואנחנו נמשיך ליהנות ממנה גם בנכס החדש. 

מי שמתקשה בנושא, מוטב להיעזר באנשי מקצוע שיכולים לעזור במילוי הפרטים, הגשת הבקשה ואם יש צורך אז בהמשך הדרך גם בערעור על דחיית של הבקשה המקורית.