מנהגי ברית מילה ביהדות ובהלכה

 

 

אחד האירועים הכי מרגשים שיש עבור הורים טריים, ללא ספק, הוא ברית מילה. אירוע זה אשר נערך שמונה ימים לאחר לידת הבן, מסמלת את הברית שעשה אלוהים עם עם ישראל, דרך אברהם בימי התנ"ך. ברגע שהתינוק עובר את ברית המילה, הוא למעשה נכנס לתוך העם היהודי. 

נהוג לחגוג את ברית המילה במקומות שונים. יש משפחות שחוגגות את הברית בבית ההורים, באופן מצומצם עם בני משפחה מדרגה ראשונה וחברים קרובים. יש משפחות שבוחרים לערוך את האירוע בבית הכנסת, וכאן צריך לציין, שניתן לערוך ברית מילה גם ביום שבת ואפילו ביום כיפור ולא רק ביום חול. כמו כן, יש משפחות שבוחרות לערוך את האירוע באולם או גן אירועים. תלוי כמובן ביכולות ובמה שהמשפחה בוחרת לעשות. 

מנהגי הברית הם יחסית דבר פשוט. הברית נערכת על ידי המוהל אשר עובר הכשרה רפואית מיוחד, כמו הכשרה הלכתית. הוא מבצע את החיתוך באמצעות מכשירים מתאימים, אחרי שהוא נותן לתינוק למצוץ טיפת יין מהאצבע שלו על מנת שהוא יירדם והתהליך לא ייכאב לו. מן הסתם, במהלך הברית הוא יברך אותו, ויקרא לו בשמו בפעם הראשונה, כפי שהוריו החליטו על כך. 

לצורך קיום הברית, יש לספק מספר פריטים: יש לספק בגד יפה לתינוק. כרית עליה הוא ישכב במהלך הטקס, כיסא מיוחד עליו יישב הסנדק שהוריו יבחרו (על פי רוב זה אחד מהסבים, אך זה לא מתחייב), וכן כיסא נוסף שיכונה "כיסא של אליהו". כמו כן, יש לספק בקבוק יין כשר, גביע לקידוש, סידור וטקסט תפילה, טלית עבור כל מי שייטול חלק בטקס, וכן יש להיעזר בטיטולים ותחבושות מיוחדות אחרי הברית. 

חשוב להדגיש עוד נקודה חשובה, יש כמובן לחטא את המקום אחרי הברית, אך אם קורה משהו, רצוי לפנות מי לבית חולים על מנת שיבדקו את המצב של התינוק. חשוב להקפיד ולשים לב מה המצב שלו, איך הוא מרגיש, ומה הוא חווה במהלך הטקס וכן לאחר מכן. 

מה עושים במהלך ברית מילה

בעיקרון, אירוע ברית מילה כולל גם כיבודים ומנות שונות. בין אם האירוע נערך בבית ובין אם הוא נערך במקומות אחרים. ההורים יכולים להחליט, האם להזמין חברת קייטרינג שתהיה אחראית על המנות או להכין אותן בעצמם. 

אם אתם בוחרים להזמין חברת קייטרינג, אתם מוזמנים לפנות אל הלל שמספקת שירותי קייטרינג לברית מילה, החברה מתמחה בהכנת תפריטים לאירועים מגוונים, כולל אירועי ברית מילה. 

 

צהבת בברית מילה 

יש מעט מאוד טקסים דתיים ובכלל שעלולה להתפתח כתוצאה מהם, סכנה בריאותית כזו או אחרת. לצערנו, אחד הטקסים הכי חשובים והכי רגישים שיש, נושאים אפשרות כזו. מדובר בברית מילה. 

טקס ברית מילה אשר נערך לבן שזה עתה נולד, יכול להיות מסוכן מזוויות שונות. בין אם זה כתוצאה מרשלנות של המוהל, בין אם זה בגלל מחלה או בעיה אחרת שמופיעה אצל התינוק והרבה פעמים בגלל שהוא מקבל את כל התהליך שהוא עובר בצורה מאוד לא טובה. 

כמו כן, יש מקרים בהם הילד חולה במחלה מסוימת שמונעת אפשרות לבצע לו ברית מילה כמו שנדרש. דוגמא טובה לכך, זה צהבת יילודים ממנה חולה הילד ואיתה הוא צריך להתמודד בבית חולים או בבית. על כל פנים, כמו במקרים אחרים, גם במקרה זה, צריך לבחון כיצד אפשר לערוך את הטקס מבלי לגרום נזק מתמשך לילד, מתי אפשר לעשות אותו ואיך עושים אותו. 

צהבת יילודים זו תופעה מוכרת אצל ילדים, זה לא משהו מיוחד, זה לא משהו נדיר ובכל זאת, הורים רבים אשר מוצאים את עצמם מתמודדים עם מצב שכזה, אינם תמיד יודעים כיצד עליהם לפעול אם עליהם לערוך ברית מילה לילד. האם הם יכולים לחכות מעבר ליום השמיני, האם הם יכולים לבצע את הברית תוך כדי המחלה, מתי בדיוק הם אמורים לדעת שהתינוק הבריא לחלוטין והוא יכול לעבור את הברית כמו שצריך. 

התשובה לכך מתחלקת לשניים. יש כמובן את החלק של הרופאים, אלה ידעו להסביר מתי ניתן לעשות את הברית מבחינה רפואית, בריאותית, מה הם הנתונים של הבן, בין אם זה על פי משקלו, על פי איך הוא שנראה, על פי כל הנתונים והמדדים, אז אפשר להחליט האם לשחרר את הבן הביתה והאם לאפשר לו לעבור את הטקס, בין אם זה בבית, בית כנסת או בכל מקום אחר. 

החלק השני מתייחס למוהל. ברמת העיקרון, צריך לעשות את הברית ביום השמיני, אך אם אין אפשרות כזו המוהל ידע לספק רעיונות הלכתיים אחרים. רצוי מאוד לקבוע מראש עם מוהל מסוים וליידע אותו, על מנת שהוא ידע מה וכיצד לנהוג. 

אל תשכחו ליצור קשר עם חברת קייטרינג

המלצה שלנו, אם אתם צריכים לערוך אירוע, רצוי לקבוע מראש עם חברת הלל קייטרינג, אפילו אם מדובר לצורך קביעת תפריט מצומצם שישרת את הלקוחות שאמורים להשתתף באירוע. 

 

מחפשים עורך דין מומלץ?

הבאנו לכם כאן את רשימת ערכי הדין המקצועיים והטובים ביותר בשוק:

מחפשים להוריד בעלויות הביטוח

השאירו פרטים כאן וסוכן חברת ביטוח יצור עמכם קשר בכדי לבדוק כפילויות ביטוח ומציאת אלטרנטיבות ביטוחיות מתאימות עבור מיר הביטוח שלכם

בואו ללמוד איך עושים כסף מהבית

בעידן הדיגיטלי נפתחו כ"כ הרבה אופציות שתוכלו להפיק מהם רווח בעבודה מהמחשב, אנחנו מזמינים אתכם ללמוד כאן איך לעשות זאת בורה הכי נכונה