מחשבון אחוזים

 

אחד הכלים השימושיים ביותר שעומדים לרשותנו, בין אם אנחנו תלמידים ביסודי או בתיכון, חיילים בצבא, מעסיקים, עצמאיים או עובדים שכירים בתחומי עבודה שונים, הוא מחשבון אחוזים. 

על פניו, אפשר לומר שמדובר בעניין פשוט אשר כל אחד ואחת יכולים לחשב בראש ולהגיע לתוצאה הנכונה. העניין הוא, לא כל אחד זוכר את מה שלמד בשיעורי מתמטיקה כשהיה צעיר, ומי שלומד את זה היום, בעת היותו תלמיד ביסודי או בתיכון, לא בהכרח מבין איך בדיוק עושים את זה מבלי להתבלבל ולטעות. על פניו חישוב אחוזים הוא דבר קל, אך כמו בכל נושא במתמטיקה, יש מי שמתקשה בכך יותר, וצריך להשתמש במחשבונים לשם כך. 

לפני שנסביר מה זה מחשבון אחוזים, חשוב לומר, עד הופעת האינטרנט, באופן טבעי השתמשנו במחשבונים ניידים. היום, אנחנו יכולים להשתמש באפליקציה של מחשבון אשר מותקנת במכשיר הסלולר שלנו. אך כפי שנוכל לראות מיד, שימוש באתר שכולל מחשבון אחוזים, מקל עלינו במידה ניכרת את אופי השימוש ומאפשר לנו להגיע לתוצאות בצורה מהירה, פשוטה, מבלי שאנחנו נצטרך להשקיע הרבה זמן ומחשבה. 

כיצד פועל מחשבון אחוזים

הרעיון של מחשבון אחוזים הוא מאוד פשוט. ברגע שאנחנו צריכים לחשוב אחוז ממספר מסוים, במקום לעשות את החישוב בעצמנו על נייר או באמצעות מחשבון נייד, אנחנו מקלידים את המספרים במקום הנכון במחשבון שבאתר, והוא מציג בפנינו את התוצאה. 

עלינו להקליד את הסכום המלא במחשבון האחזוים, נניח 100, כמה אחוזים אנחנו רוצים לחשב מתוך המספר הנתון, נניח 10, ואז אנחנו מקבלים את התוצאה.

10 אחוז מתוך 100, הוא 10, כמובן. זה נכון גם אם אנחנו מבקשים לחשב מה המספר השלם על פי אחוז מסוים. למשל, אם ידוע לנו ש-25 הוא 25 אחוז מתוך המספר הכולל, אז כשנמלא את המספרים במחשבון, נגלה שהמספר השלם הוא 100. 

מחשבון אחוזים יכול לשמש אותנו לצרכים שונים. החל מחישוב מע"מ (כיום הוא עומד על 17 אחוז מסכום העסקה), חישוב הנחות על מוצרים ושירותים, חישוב אחוזים בתלוש משכורת, ולמעשה בכל דבר שאנחנו צריכים. 

חשוב להדגיש, בעיקרון מחשבון אחוזים יציג בפנינו את התוצאה על פי הניסוח של "מה אחוז מתוך סכום כולל".

אם אנחנו צריכים תוצאות אחרות, נצטרך לבחון אפשרויות לשינוי הנוסח או לבצע חישובים נוספים. למשל, אם אנחנו מחשבים מע"מ, אז עלינו לחשב את סכום המע"מ מתוך סכום העסקה ואז לחבר אותם ביחד. למשל, אם העסקה היא 100 שקל, 17 אחוז מתוך הסכום, הוא 17 שקל. אז סכום העסקה כולל מע"מ הוא 117. 

לפני שנסביר איך מחשבים אחוזים בצורה נכונה, חשוב להבין את ההיגיון שמאחורי מחשבון אחוזים באתר אינטרנטי שמיועד לכך. כלי שכזה, יכול לפתור לנו הרבה מאוד בעיות, בין היתר, מאחר והוא לא דורש מאיתנו להבין במתמטיקה ובחישובי אחוזים. אם האתר בנוי בצורה נכוונה והמחשבון מנוסח כמו שצריך, באופן כזה שכל מה שנדרש מאיתנו זה לציין את המספרים שעומדים לרשותנו (הסכום המלא והאחוזים) במקומות הנכונים אזי, שאנחנו יכולים לקבל תוצאה ברורה, בלי שנידרש לעשות חישובים מסובכים. 

איך לחשב אחוזים?

כאמור החישוב נעשה בצורה מאוד פשוטה, אנחנו מקלידים את המספר השלם, מקלידים את האחוז אותו אנחנו רוצים לגלות, וכך אנחנו מקבלים תוצאה מלאה. המחשבון למעשה עושה חישוב של המספר השלם כפול אחוז, חלקי 100 (100 אחוז שהוא השלם). כך הוא מגיע לתוצאה אותה הוא מראה בפנינו. מדובר במספר מוחלט. 

כל ורסיה של חישוב אחוזים, נעשה על פי שלושת המשתנים הנ"ל, מספר שלם, האחוז אותו אנחנו רוצים לגלות, ו-100 אחוז, שהוא מגלם את השלם באחוזים. 

שיטות שונות לחישוב אחוזים

באופן טכני, אנחנו יכולים למצוא שיטות עיקריות לחישוב אחוזים. שיטה אחת היא כאמור דרך מחשבונים, בין אם מדובר במחשבון פיזי או אפליקציה של מחשבון במחשב או בסלולר,

שיטה שנייה היא חישוב באופן עצמאי דרך כתיבת הנתונים במחברת, שיטה שלישית, היא דרך מחשבון אחוזים באתר אינטרנט, וזו השיטה הפשוטה והקלה ביותר. 

באופן מעשי, הרי השיטה הטובה ביותר היא לדעת מהו השלם, מהו האחוז, ואז להכפיל ביניהם. הנתון שמקבלים מחלקים במאה. אפשר לעשות את זה גם הפוך, אם אנחנו מחלקים את מספר האחוזים ב-100 אחוז ואז מכפילים במספר השלם. 

ישנן דרכים שונות כיצד להתמודד עם שאלות אחוזים, בין היתר, אפשר גם להשתמש בנייר משבצות, לחלק אותן ל-10 שורות עם 10 תורים (בסך הכל 100 משבצות) ואז לצבוע חלק מהמשבצות, על פי האחוז הנדרש, וכך אנחנו יכולים לדעת מה החלק שלהם בשלם. זה מסובך, מאחר ואנחנו צריכים לדעת מה השווי של כל משבצת (אחוז) ולהכפיל אותו במספר האחוזים שצבענו. 

לסיכום, הדרך הטובה ביותר לפתור שאלות אחוזים היא באמצעות מחשבון אחוזים פשוט, שמספק לנו תשובה מיידית, מהירה וקלה. אין ספק בזמן לימודים, עבודה או כל צורך אחר, מחשבון כזה יכול לספק לנו תשובות בצורה נוחה. 

בעל עסק?

מגיעה לך הטבה.

עיצוב ובניית דף נחיתה לעסק שלך במחירים המשתלמים בשוק!